Loading
Budowa

Bloczki kontra pustaki. Dom z betonu komórkowego czy ceramiki?

Podczas budowy domu zazwyczaj stawiamy na beton komórkowy lub ceramikę. Bardzo dobrze się sprawdzają i są sprzedawane w sporych ilościach. Okazuje się, że każda z tych opcji ma wiele zalet i wad. Wiele osób wskazuje, że nie istnieją złe budulce, lecz bywają one źle wykorzystywane. Sprawdźmy, na jakie rozwiązanie postawić. Dom z betonu komórkowego czy też z ceramiki? Czym cechują się te dwie propozycje?

Mocny materiał

Poszukując materiału do budowy domu, z pewnością zależy nam na jego wytrzymałości. Zarówno beton komórkowy, jak i ceramika odznaczają się długą żywotnością. Jeśli zależy nam na solidnej budowli z betonu komórkowego, postawmy na dużą gęstość bloczków. Duża wytrzymałość niestety dotyczy gorszej izolacyjności termicznej. Z kolei trwałość ceramiki widzimy w wielu budynkach zabytkowych. Jednakże ważne jest to, że zostały one zbudowane z cegieł, a nie z pustaków. 

Nasiąkliwość materiału

Kolejną ważną kwestią jest nasiąkliwość materiału. Oba produkty mają porowatą strukturę, przy czym trzeba pamiętać o hydroizolacji poziomej w ścianach. Producenci raczej nie podają informacji o nasiąkliwości. Można tę kwestię porównywać na wiele sposobów. Trzeba mieć na uwadze to, że poziom nasiąkliwości nie ma aż tak dużego znaczenia wtedy, gdy prawidłowo wykończymy ściany. Nie ma mowy o zamoknięciu, gdy ocieplimy ściany od zewnątrz i otynkujemy je akrylowym tynkiem. Istotne jest także zabezpieczenie w formie farby akrylowej w środku. Wysoka paroprzepuszczalność ceramiki i betonu komórkowego to ceniony aspekt. Dzięki temu materiały szybko wysychają. 

Co jeszcze jest ważne? Miłośnicy betony komórkowego wskazują, że izolacyjność termiczna jest tutaj wyższa, w porównaniu co ceramiki. Współczynnik przewodzenia ciepła betonu z pewnością spełni nasze oczekiwania. Nie zapominajmy o tym, że najcieplejsze pustaki ceramiczne to takie, których otwory wypełnione są mineralną wełną. Różnica między tymi kwestiami jest bardzo duża. Ostateczny wybór jest jednak zależny od naszych oczekiwań, możliwości i preferencji. 

Back To Top