Loading
Budowa

Czy warto budować z betonu konopnego?

Należy mieć świadomość, że beton z konopi jest świetną alternatywą dla zwykłego betonu. Czy możliwe jest zbudowanie całorocznego domu z wspomnianych konopi?

Czym dokładnie jest beton konopny?

W najprostszym możliwym ujęciu jest to materiał, który może całkowicie zrewolucjonizować światowe budownictwo naturalne. Doskonale wpisuje się bowiem w trend odnawialnych zasobów. Cechuje się przede wszystkim ujemnym śladem węglowym. Godny uwagi jest fakt, że w trakcie wzrostu konopie pochłaniają więcej dwutlenku węgla, niż zużywa się go do wykonania z nich materiałów budowlanych. Nie można zapomnieć, że beton konopny wykazuje się niezwykle wysokimi zdolnościami akumulacji ciepła, izolowania termicznego czy paroprzepuszczalności. Ponadto jest niepalny. 

Jakie są najbardziej istotne właściwości betonu konopnego jako budulca?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że beton z konopi cechuje się odpornością na rozwój pleśni oraz grzybów. Z kolei w przypadku ewentualnej rozbiórki będzie podlegał 100% rozkładowi. Posiada również ogromną pojemność cieplną czy właściwości izolacji akustycznej. Należy również zaznaczyć, że jest to materiał zawierający celulozę. Warto wiedzieć, że zdolność akumulacji ciepła konopi jest znacznie większa w porównaniu do wełny mineralnej. Gwarantuje także stateczność cieplną. 

Jak dokładnie wygląda konstrukcja domu z betonu konopnego?

Godny uwagi jest fakt, że beton konopny wykorzystywany jest przeważnie w połączeniu z konstrukcją drewnianą. Stanowi on nie tylko wypełnienie przegród, ale również pełni bardzo ważną funkcję usztywnienia i termoizolacji. Jest to lekki materiał. Przeciętna gęstość ścian wynosi bowiem ok. 350 kg/m3. Doskonale zda egzamin do wykonania zarówno izolacji termicznej dachu, jak i podłogi czy ściany. Rekomendowane jest modyfikowanie proporcji użytych konopnych paździerzy do wapiennego spoiwa. Wpłynie to nie tylko na właściwości termiczne, ale również na wytrzymałość. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie praca w rękawiczkach. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, gdyż wapno jest niezwykle żrące. Skóra może bowiem ulec poparzeniu.

Czy w Polsce zostały już zrealizowane domy w omawianej technologii?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w Polsce zostało już zrealizowanych kilka ważnych inwestycji. Godny uwagi jest fakt, że najprawdopodobniej pierwszy był eksperymentalny domek na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego umiejscowiony w Instytucie Włókien i Roślin Naturalnych. Należy zaznaczyć, że ściany zostały ocieplone betonem konopnym. 

Back To Top
Strony www