Loading
Budowa

Ile kosztuje budowa domu?

Można zaobserwować, że z roku na rok koszty związane z budową są coraz wyższe. Ludzie bardzo często zastanawiają się czy będzie ich stać na zrealizowanie inwestycji życia. 

Wzrost kosztów robót budowlanych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że według najnowszych danych ceny produkcji budowlano-montażowej wzrosły o ponad 13,2% w porównaniu z 2021 rokiem. Ponadto ceny budowy nieruchomości wzrosły o ponad 14%, a specjalistycznych robót budowlanych o 11,6%. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, ze coraz większa liczba Polaków podejmuje decyzje o samodzielnym budowaniu domu od podstaw. 

Wzrost cen materiałów budowlanych 

Należy zaznaczyć, że rosną także ceny materiałów budowlanych. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że w najbliższych latach nastąpią spadki. Może tak się stać wtedy, gdy znacznie spadnie zapotrzebowanie na pustaki czy styropian. Warto wiedzieć, że rynek budowlany utrzymywany jest przez remonty. Ceny płyt OSB w ciągu ostatniego roku wzrosły o 43%, ścian, kominów, rynien i dachów o 39%, izolacji termicznej o 60%, wapna i cementu o 22%, a narzędzi o 20%. 

Czy Polacy hamują z budową nowych domów?

Zgodnie z danymi opublikowanymi przez GUS w 2022 roku w porównaniu do 2021 roku znacznie spadła liczba  indywidualnych inwestycji budowlanych. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w 2021 roku kwartalnie wydawanych zostało około 30 tysięcy nowych pozwoleń na budowę, a także zgłoszeń budów z projektem budowlanym. Rekordowy był III kwartał, w którym zostało wydanych ponad 34000 pozwoleń, a także zgłoszeń. Dla porównania w I kwartale 2022 roku wydano niecałe 24000 pozwoleń. 

Dlaczego Polacy dokańczają rozpoczęte budowy?

Należy jednak zauważyć, że wzrosła liczba budynków, które zostały oddane do użytkowania. Oznacza to tym samym, że Polacy doprowadzają swoje budowy do końca. Godny uwagi, że w przypadku budownictwa indywidualnego proces budowlany jest bardzo często rozciągnięty w czasie. Budowa domów trwa 1-2 lata, a nawet dłużej. W I kwartale 2022 roku zostało oddanych do użytkowania ponad 23000 nowych indywidualnych budynków mieszkalnych. Z kolei w I kwartale 2021 roku oddano 20600 indywidualnych budynków mieszkalnych. W najprostszym możliwym ujęciu jest to rezultat zamykania budów, które zostały rozpoczęte w latach poprzednich. 

Czy istnieje możliwość, że ceny materiałów budowlanych zmaleją?

Można zaobserwować bardzo duże skoki cen materiałów podczas sezonu budowlanego. Należy mieć świadomość, że na początku ceny zawsze są wyśrubowane, następnie systematycznie się zmniejszają. Ceny stabilizują się przeważnie dopiero jesienią. 

Back To Top