Loading
BudowaOcieplenie

Izolacja stropu na nieużywanym poddaszu

Naturalną i oczywistą sprawą jest fakt, iż we własnym domu chcemy czuć się komfortowo, przytulnie, a także co chyba jeszcze ważniejsze zdrowo i ciepło. Aby te warunki zostały spełnione, nasze lokum musi spełniać podstawowe wymagania techniczne, które dotyczą między innymi izolacyjności cieplnej poszczególnych przegród budowlanych.

Brak tejże izolacji przyczynia się do tego, że ściany i sufit są chłodne, natomiast podłoga wręcz lodowata i wskutek tego mieszkańcy nawet pomimo intensywnego ogrzewania odczuwają nieprzyjemny chłód. Poza tym taka sytuacja powoduje wzrost kosztów związanych z opalaniem domu.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ przez źle zaizolowane ściany zewnętrzne ucieka ciepło, co wpływa na wyżej już wymieniony dyskomfort oraz wzrost kosztów. Szczególnie ważną kwestią jest właściwe ocieplenie stropu na nieużytkowym poddaszu.

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że żadna inna inwestycja nie przyniesie tak wymiernych efektów i oszczędności jak izolacja cieplna ze styropianu. To tworzywo idealnie nadaje się do tego celu, a to z tego powodu, iż jest to rozwiązanie optymalne. Praktycznie żaden inny materiał izolacyjny nie ma tak korzystnego stosunku ceny do uzyskiwanego efektu.

Stosując taką izolację termiczną oszczędza się potrójnie

  • Po pierwsze na kosztach materiału, co zostało już wyjaśnione wyżej,
  • Po drugie na kosztach montażu, ponieważ styropian jest lekki i wygodny w montowaniu,
  • Po trzecie na kosztach ogrzewania, rok po roku zwracają się środki finansowe zainwestowane w izolację cieplną.

Poprawna izolacja termiczna stropu jest szalenie ważna, gdyż podczas sezonu grzewczego, powietrze w wyniku grzania unosi się w kierunku sufitu i kiedy strop jest nieodpowiednio zaizolowany, ciepło przenika przez niego generując duże straty. W takim przypadku dochodzi do wychłodzenia sufitu, a w jego narożach zaczynają się pojawić zawilgocenia, co prowadzi do rozwoju pleśni w mieszkaniu. Jest to bardzo szkodliwe dla zdrowia domowników. Na koniec kilka zasad o tym:

Jak prawidłowo izolować strop na nieużytkowym poddaszu

  1. Podłoże musi być płaskie, w przeciwnym razie należy je wyrównać oraz suche,
  2. Po wyrównaniu należy rozłożyć paroizolację,
  3. Izolację z płyt styropianowych najlepiej układać w dwóch lub nawet trzech warstwach i rozpocząć w narożniku,
  4. Końcowe kawałki płyt należy przyciąć z lekkim nadmiarem, po czym wciskać na swoje miejsce,
  5. Po ułożeniu ciągłej warstwy izolacji, osłonić ją folią rozdzielczą.

Ostatnim krokiem jest naniesienie wylewki i równomierne jej rozprowadzenie po podłożu lub ułożenie płyt OSB.

Back To Top
Strony www