Jak wiadomo, ocieplanie ścian jest niezwykle istotnym etapem termomodernizacji. Można zaobserwować, że ceny energii rosną praktycznie z roku na rok. Osoby, które nie są zainteresowane przepłacaniem za ogrzewanie, powinny zadbać o właściwą izolację przegród.
Jakie materiały będą najlepsze do ocieplenia ścian zewnętrznych?
Bardzo ważną rolę odgrywa materiał, z jakiego zostały zbudowane ściany zewnętrzne. Rekomendowane jest zweryfikowanie ile dokładnie wynosi współczynnik przenikania ciepła U przez taką przegrodę. Godny uwagi jest fakt, że im wyższa będzie jego wartość, tym gorzej. Kolejnym aspektem jest rodzaj zastosowanego materiału ociepleniowego. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że od wartości współczynnika λ będzie uzależniona grubość warstwy termoizolacyjnej. Nie można oczywiście pod żadnym pozorem przesadzić z grubością izolacji. Ustalenie odpowiedniej grubości ocieplenia jest znacznie trudniejszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Zalecane jest skonsultowanie się w tej kwestii ze specjalistami zajmującymi się na co dzień audytem energetycznym. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie błędów polegających na zastosowaniu nieodpowiedniej izolacji.
Wełna czy styropian będzie lepszą opcją do ocieplenia ścian?
Należy mieć świadomość, że styropian jest nadal najbardziej popularnym materiałem wykorzystywanym do ocieplania ścian zewnętrznych. Jest to oczywiście spowodowane jego niską ceną i świetną izolacyjnością termiczną. Godny uwagi jest fakt, że układa się go szybciej niż wełnę. Ponadto wykazuje się lepszą odpornością na zawilgocenia. Wełna jest jednak odporniejsza na działanie ognia. Warto wiedzieć, że tradycyjny styropian dostępny na rynku jest w niewielkim stopniu paroprzepuszczalny. Wspomniany styropian nie wszędzie zda egzamin tak samo dobrze. Można zaobserwować, że coraz częściej lepszą opcją będzie wełna mineralna. Pozwala bowiem na odprowadzenie poza budynek wilgoci, która została zgromadzona w przegrodzie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jej współczynnik przewodzenia ciepła λ wynosi 0,030-0,041 W/(m.K).