Loading
BudowaPrace Wykończeniowe

Jak wybrać mocny klej oraz fugi do płytek wielkoformatowych

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wybór odpowiedniego kleju czy fug do płytek wielkoformatowych nie jest tak łatwym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Należy mieć świadomość, że im większe będą płytki, tym wyższe wymagania związane z ich jakością. Istotne znaczenie będzie miało także właściwe przygotowanie podłoża. 

Dlaczego kleje żelowe będą dobrym rozwiązaniem do dużych płytek?

Warto wiedzieć, że wspomniane kleje żelowe zawierają w swoim składzie krzemionkę, która pozwala na powstanie zaprawy klejowej z żelową konsystencją. Godny uwagi jest fakt, że kleje żelowe wykazują się również świetnymi właściwościami roboczymi. Użytkownik nie powinien mieć większego problemu z przygotowaniem czy nałożeniem tego produktu. Ponadto dzięki modyfikacji wody istnieje możliwość uzyskania nawet trzech różnych konsystencji. Zalecane jest dodanie takiej ilości wody, by można było cieszyć się z powstania zaprawy o konsystencji, która jest wygodna do nałożenia. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dodanie niewielkiej ilości wody przyczyni się do tego, że zaprawa będzie miała praktycznie zerowy spływ. Oznacza to tym samym, że płytki wielkoformatowe można będzie przyklejać do ściany od góry. Nie będzie potrzebne ich podpieranie. Z kolei zwiększenie dodatku wody doprowadzi do stopniowej zmiany roboczych parametrów omawianego kleju żelowego. Klej rozpływny powstanie wtedy, gdy dana osoba doda największą możliwą rekomendowaną ilość wody. 

Fugi do płytek wielkoformatowych

Należy mieć świadomość, że nawet płytki znajdujące się w jednej partii mogą różnić się szerokością czy długością. Godny uwagi jest fakt, że zgodnie z obowiązującą normą PN-EN 14411 dopuszczalne różnice w wymiarach płytek kalibrowanych mogą dochodzić do 0,6%. Z kolei wraz ze wzrostem wielkości omawianych płytek wspomniane odchyłki będą coraz większe. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że bardzo dużą część różnego rodzaju elementów wielkoformatowych stanowią płytki rektyfikowane. Wyróżniają się one niezwykle precyzyjnie obrobionymi krawędziami. Warto zaznaczyć, że różnice w wymiarach między poszczególnymi elementami w zdecydowanej większości przypadków będą oscylować od 0,1 do 0,3 mm. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że okładzina z wielkoformatowych płytek będzie wymagała dokładnego projektu. 

Przeważnie szerokość spoin wynosi od 5 do 8 mm. Osoby, które chciałyby, aby były one cieńsze, muszą postawić na płytki rektyfikowane o perfekcyjnie dociętych krawędziach. Należy mieć świadomość, że wąskie spoiny muszą zostać wypełnione niezwykle elastycznymi zaprawami cementowymi, które są przeznaczone do wąskich fug. Muszą cechować się stosunkowo wysokimi parametrami mechanicznymi. Jeżeli dana okładzina będzie narażona na działanie różnego rodzaju czynników termicznych, nie jest rekomendowane stosowanie cienkich spoin wynoszących mniej niż 5 mm. 

Back To Top
Strony www