Jeśli chcemy zachować izolacyjność akustyczną w domu, warto rozważyć podłogę ułożoną na stropie. Taki podkład podłogowy przyjmuje postać wylewki anhydrytowej lub betonowej. Pamiętajmy o tym, że podłoga tego typu powinna być cicha. Dzięki temu nie będziemy słyszeli tego, co dzieje się na piętrze. O czym warto wiedzieć? Jak wykonać wylewkę podłogową na stropie?
Wylewka na stropie
Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie tego, na jakim stropie wykonamy wylewkę. Sztywne konstrukcje słabiej przenoszą drgania podczas chodzenia i innych czynności. Najmniejszą sztywnością odznaczają się drewniane stropy, w największą monolityczne. Faktem jest, że także beton ma sporą zdolność pochłaniania dźwięków powietrznych. Okazuje się, że najbardziej znane są gęstożebrowe stropy. Na nich układa się warstwę nadbetonu i niewielkością ilość w żebrach, po zabetonowaniu przestrzeni pomiędzy pustakami. Warto wiedzieć, że strop wyglądający masywnie jest pusty w środku. Działa niczym rezonansowe pudło i świetnie przenosi dźwięki powietrzne oraz uderzeniowe.
Drewnianą wersją zastosować można w domu z bali lub szkieletowym, czy nawet w konstrukcji murowanej. Zazwyczaj budowane są stropy belkowe, składające się z belek o wysokości od 20 do 25 cm. Minusem jest tutaj łatwe przenoszenie dźwięków uderzeniowych i drgań. Jeżeli zależy nam na tym, aby drgania nie były przenoszone, warstwy pływającej podłogi nie mogą być związane z konstrukcją słupów, kominów i ścian. W tym wypadku stosuje się piankę dylatacyjną.
Co warto wiedzieć o izolacji akustycznej?
Jaka powinna być izolacja akustyczna podłogi i stropów w jednorodzinnym budynku? Na szczęście nie ma przepisów wskazujących na to, jaką izolacyjnością muszą cechować się te elementy. Jednakże dom trzeba zbudować w taki sposób, aby mieszkańcy mogli korzystać z komfortu termicznego. To oznacza, że izolacyjność akustyczna powinna występować na poziomie co najmniej 47 dB. Konieczne jest zastosowanie w podłodze ok. 5 cm elastycznego styropianu lub wełny mineralnej akustycznej. Nie bez znaczenia jest szczelne ułożenie płyt, tak aby puste przestrzenie sprzyjały pracy akustycznej stropu. Z kolei wzdłuż ścian kładziemy oddzielny pasek styropianu lub mineralnej wełny o grubości 1-2 cm.