Loading
Budowa

Jakie materiały są najlepsze w kontekście budowy domu?

Na samym wstępie warto podkreślić dość istotny fakt, iż wszelkie dostępne obecnie na rynku materiały o charakterze budowlanym są naprawdę dobrej jakości. Mają one jednak zupełnie odmienne cechy charakterystyczne, które mogą zaważyć w kontekście wyboru właściwego materiału do budowy domu. 

Z czego budować?

Niestety w dzisiejszych czasach materiały budowlane poszły strasznie do góry. Wynika to przede wszystkim z szalejącej w naszym kraju inflacji, która od wielu miesięcy zbiera ogromne żniwo. Co więcej, niektórych z nich brakuje w składach. Do tego liczba fachowców znacznie się zmniejszyła na przestrzeni kilku ostatnich lat. Obecnie mamy do wyboru 4 materiały, które mogą posłużyć do budowy domu. Zaliczamy do nich beton komórkowy, ceramikę, keramzytobeton, a także ceramikę. Warto jednak wcześniej zdecydować się na konkretny rodzaj ścian, oraz konkretną metodę murowania. Ponadto ważna jest także dostępność danego materiału w okolicy budowy, cena, czy izolacyjność termiczna i akustyczna. 

Najbardziej trwałe materiały

Niekwestionowanym liderem w tym zakresie są niewątpliwie silikaty. Bloczki wykonane z piasku i wapna mają bowiem wytrzymałość mieszczącą się w przedziale wynoszącym od 10 do 25 MPa. Dzięki temu budowle wykonane z nich są niezwykle trwałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. 

Najcieplejsze i najcichsze materiały

W przypadku pierwszego wyznacznika na prowadzenie wychodzą bloczki wykonane ze specjalnego betonu komórkowego, którego współczynnik przewodzenia ciepła wynosi zawrotne 0,11 W/(m·K) dla gęstości równej 400 kg/m3. Jeżeli do tego ocieplimy je dodatkowo za pomocą jeszcze jednej warstwy styropianu to będzie on bliski 0,21 W/(m2·K). Jest to naprawdę fantastyczny wynik. Jeśli mamy na myśli izolacyjność akustyczną to nic nie może zagrozić keramzytobetonowi. Jego wskaźnik izolacyjności akustycznej w kontekście muru o grubości 18 centymetrów to 58 dB. Warto do tego być świadomym, że tynk o grubości od 1,5 do 2 centymetrów jest w stanie dodatkowo poprawić tego typu izolacyjność o ponad 2, może nawet 3 dB. 

Back To Top