Loading
BudowaWystrój wnętrz

Master bedroom w nowoczesnych projektach domów

Domy jednorodzinne projektowane są z myślą o większej liczbie użytkowników. Przebywają w nich dorośli domownicy, dzieci oraz niekiedy okazjonalni goście. Potrzebna jest zatem taka aranżacja wnętrza, która zapewni im duży stopień prywatności. Takim funkcjonalnym rozwiązaniem jest master bedroom. To wyodrębnienie w jednej zamkniętej przestrzeni pomieszczeń na sypialnię, łazienkę i garderobę.

Wydzielona strefa komfortu

Master bedroom to odrębna przestrzeń umożliwiająca łączenie funkcji spania, mycia się i ubierania. W ten sposób powstaje rodzaj prywatnego apartamentu, w którym można funkcjonować bez skrępowania.

Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne, ponieważ gospodarze mają do swojej dyspozycji osobną łazienkę. Unika się przez to konfliktów o poranku, gdy wszyscy domownicy muszą przygotować się do wyjścia. Łazienka nie musi być duża. Wystarczy aby starczyło miejsca na kabinę prysznicową, toaletę i umywalkę. Dla większego komfortu można powiększyć tę przestrzeń i umieścić tam wannę oraz bidet.

Garderoba zamiast szafy

Pomieszczenie na ubrania nie musi być oddzielone od sypialni drzwiami. Ważne, aby znalazły się w nim wszystkie przedmioty niezbędne do podręcznego użytku: bielizna, ubrania, ręczniki, pościel, żelazko, deska do prasowania. Wszystko to można poukładać na półkach, przechowywać w szufladach lub zawiesić na wieszakach.

Najlepiej rozdzielić ubrania i bieliznę osób zajmujących bedroom. Wtedy każda z nich ma niezależny dostęp o dowolnej porze. Trzeba też zadbać o odpowiednie przejście pomiędzy regałami, bo nie będzie kolizji nawet przy jednoczesnym korzystaniu z garderoby.

Wygoda w sypialni

Pomysłodawcy rozwiązania master bedroom wzięli pod uwagę ograniczenie liczby mebli w sypialni. Znajdą się w niej oprócz łóżka tylko najpotrzebniejsze sprzęty. Przestronna sypialnia zapewnia wysoki komfort snu i relaksu. Drzwi od łazienki w master bedroom ograniczają dochodzące z niej dźwięki. Osobie śpiącej dłużej nie przeszkadza szum wody, czy suszarki do włosów. 

Lokalizacja master bedroom

W zależności od warunków przestrzennych ta strefa może być wydzielona na parterze lub na piętrze budynku. Dobrze jeśli znajduje się w innej części niż pokoje dla starszych dzieci albo przeznaczone dla gości. Ulokowanie na parterze dodatkowo umożliwia swobodne wyjście na taras lub do ogrodu. Master bedroom na piętrze można z czasem przekształcić na osobne mieszkanie dla dorosłego dziecka.

Niezależnie od usytuowania, master bedroom jest zawsze funkcjonalnym rozwiązaniem dla wszystkich domowników.

Back To Top