Loading
BudowaOcieplenie

Mocowanie na elewacji – kołki do mocowania w styropianie

Należy mieć świadomość, że stosunkowo łatwym zadaniem będzie przymocowanie ciężkich przedmiotów do drewna czy muru. Zdecydowanie trudniejsze będzie jednak mocowanie na elewacji w momencie, gdy od strony elewacyjnej ścian będzie znajdowała się warstwa ocieplenia z wełny mineralnej czy styropianu. Konieczne będzie wtedy zastosowanie specjalnych rozwiązań. 

Jak wykonać mocowanie do elewacji ocieplonej styropianem?

Warto wiedzieć, że w trakcie planowania planowania różnego rodzaju prac ociepleniowych, bardzo często pomijane są aspekty związane z odpowiednim i bezpiecznym zamocowaniem detali wykończeniowych na elewacji. W celu uniknięcia ewentualnych nieprzyjemnych niespodzianek takich jak pęknięcie tynku w obrębie mocowań, zalecane jest skorzystanie z rozwiązań montażowych przeznaczonych do systemów ociepleń ETICS.

Na elewacjach możliwe jest mocowanie bardzo dużej liczby elementów. Wymusza to oczywiście mnogość tego rodzaju rozwiązań. Zalecane jest zapoznanie się z nimi przed rozpoczęciem prac związanych z ocieplaniem domu. Niektóre rozwiązania muszą być bowiem zastosowane przed tym, gdy styropian lub wełna trafią na ściany. 

Kołki z tworzywa sztucznego o spiralnym gwincie

Warto wiedzieć, że do mocowania na elewacji mogą być zastosowane kołki z tworzywa sztucznego posiadające spiralny gwint. Nazywane są łącznikami spiralnymi. Godny uwagi jest fakt, że są one wykonane w 100% z tworzywa sztucznego. Przeważnie dostępne są w białym kolorze. Ponadto wyposażone są w podkładkę, która gwarantuje szczelność w miejscu mocowania. Należy mieć świadomość, że kołki spiralne stosowane są do ścian ocieplonych polistyrenem ekstrudowanym XPS czy styropianem.

Nie zdadzą egzaminu w przypadku, gdy użytkownicy będą zainteresowani ociepleniem domu wełną mineralną. Umożliwiają zamocować na elewacji lekkie elementy. Ich ciężar nie może jednak przekraczać 5 kg. Wykorzystanie łączników spiralnych jest zdecydowanie prostszym zadaniem, niż mogłoby się wydawać. Kołki wkręca się bowiem w ścianę, która jest już ocieplona. Kolejnym etapem jest przyłożenie mocowanego przedmiotu i stabilizowanie go metalowym wkrętem. Oczywiście wkręty muszą być nierdzewne. Zapewni to odpowiednią estetykę połączenia na lata. 

Łączniki dwukomponentowe

Alternatywną opcją jest dwukomponentowy łącznik tworzywowo-metalowy. Jest on przewidziany do znacznie większych obciążeń. W tym przypadku rodzaj materiału ociepleniowego nie będzie miał większego znaczenia. Omawiany łącznik składa się z podkładki, tworzywowej tulei, długiego wkrętu i kółka. W pierwszej kolejności trzeba nawiercić przez ocieplenie otwór o średnicy, która będzie dobrana do średnicy kołka. 

Następnie należy wbić tuleję w ocieplenie. Warto wiedzieć, że jej boczne skrzydełka stabilizują się w taki sposób, że nie będzie się wysuwać czy przekręcać. Godny uwagi jest fakt, że podkładka z tworzywa EPDM zagwarantuje odpowiednią szczelność na styku łącznik-tynk. Nie trzeba się zatem w żaden sposób obawiać, że w tych miejscach będzie wnikać woda. Gdy tuleja zostanie osadzona, należy wkręcić w nią śrubę metryczną czy wkręt. Z kolei kołek zapewni stabilne oraz mocne osadzenie łącznika w murze.

Back To Top
Strony www