Loading
BudowaOcieplenie

Porównanie materiałów budowlanych przeznaczonych do budowy ściany

Podczas projektowania domu trzeba zastanowić się, z czego dokładnie będą budowane ściany. Na rynku dostępnych jest bowiem obecnie bardzo dużo materiałów budowlanych, Należy wśród nich wymienić bloczki, cegły budowlane czy pustaki. Które materiały zdecydowanie najlepiej spełnią swoje zadanie? 

Cegła budowlana

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że cegły stosowane są do wznoszenia zarówno warstw nośnych ścian dwu i trzywarstwowych , jak i warstwy elewacyjnej ściany trójwarstwowej. Godny uwagi jest również fakt, że stosunkowo małe wymiary omawianych cegieł (w zdecydowanej większości przypadków 6,5 x 12 x 25 cm) powodują, że murowanie z nich będzie bardzo mozolne. Możliwe jest jednak wybudowanie praktycznie wszystkiego. Można bowiem stawiać z cegieł – słupy, ściany, nadproża łukowe czy sklepienia. 

Pustaki 

Należy mieć świadomość, że z pustaków można bez większego problemu budować wszystkie murowane warstwy ścian. Omawiane materiały budowlane są w najprostszym możliwym ujęciu elementami z otworami. Duża powierzchnia otworów powoduje, że nawet pustaki o dużych wymiarach nie są ciężkie. Przeważnie nie ważą więcej niż 20 kg. 

Bloczki

Stosowane są przede wszystkim do wznoszenia warstw nośnych praktycznie wszystkich rodzajów ścian. Osobom, które są zainteresowane zbudowaniem z nich elewacyjnej warstwy ściany trójwarstwowej rekomendowane jest postawienie na materiały o mniejszej grubości. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że omawiane bloczki są nie tylko większe, ale również cięższe od wspomnianych wcześniej cegieł. Warto wiedzieć, że znacznie szybciej się z nich muruje. Godny uwagi jest również fakt, że produkowane są z lekkich materiałów. W przypadku, gdy powierzchnie boczne tych materiałów budowlanych będą wyprofilowane w wypusty, to znacznie łatwiejsze będzie ich łączenie. Nie będzie wtedy potrzeby robienie spoiw pionowych. 

Beton komórkowy

Należy mieć świadomość, że beton komórkowy może osiągać gęstość objętościową wynoszącą 350, 400, 500, 600 lub 700 kg/m³. Oznacza to tym samym, że jest to lekki materiał o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych. W rezultacie oznacza to tym samym, że wznoszona ściana może być stosunkowo cienka. Ponadto beton komórkowy jest zdecydowanie prostszym materiałem w obróbce, niż mogłoby się wydawać. Można go bez większego problemu szlifować czy wiercić w nim otwory. Nie można zapomnieć, że powstaje po wspomnianym procesie niewielka ilość odpadów. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że elementy z betonu komórkowego wykazują się świetną odpornością na ogień.

Back To Top
Strony www