Loading
BudowaPrace Wykończeniowe

Remont dachu. Wymiana pokrycia dachowego czy tylko jego naprawa?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że gruntowny remont dachu przeważnie wiąże się z ogromnymi kosztami, a także skomplikowanym przedsięwzięciem. Można zaobserwować, że bardzo duża liczba inwestorów decyduje się na uniknięcie tego zadania. W najprostszym możliwym ujęciu poprzestają jedynie na doraźnych naprawach. 

Dokładny przegląd przed rozpoczęciem remontu

Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie poproszenie o pomoc fachowca. Istnieje dzięki temu bardzo duże prawdopodobieństwo, że nie zostaną popełnione błędy w ocenie. Rekomendowane jest zwrócenie uwagi, czy dach przypadkiem nie przecieka w żadnym miejscu. Nie można zapomnieć o sprawdzeniu stopnia zniszczeń. Znaczna większość osób nie powinna mieć większych problemów z dostrzeżeniem uszkodzonych rynien. Ponadto bez pomocy specjalisty można będzie zauważyć ewentualne skręcenie czy pękanie drewnianych elementów. 

Zadaniem dekarza będzie sprawdzenie stanu obróbek blacharskich czy zweryfikowanie szczelności przestrzeni wentylacyjnej pod pokryciem. Osoba wykonująca wspomniany zawód może pomóc właścicielowi domu precyzyjnie zlokalizować miejsce przecieku. Dodatkowo konstruktor będzie w stanie wyłapać praktycznie wszystkie mankamenty więźby. 

Jak powinna przebiegać naprawa dachu?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przeważnie w zupełności wystarczy wyremontować część pokrycia, by możliwe było dostanie się do obróbek blacharskich. Kolejnym etapem będzie ich wymiana lub zdementowanie. Można również podjąć decyzję o ich ponownym, prawidłowym ułożeniu. Wspomniany zabieg pozwoli zakończyć ewentualne problemy z przeciekającym dachem. Należy mieć świadomość, że nie będzie trzeba wymieniać pokrycia na nowe. W momencie, gdy dach zostaniu już wykończony dachówkami, stosunkowo łatwym zadaniem będzie wymienienie kilku uszkodzonych elementów na nowe. Istnieje jednak w takim przypadku ogromne ryzyko, że będą one wyróżniały się na tle pozostałych, które mogą być zabrudzone czy wypłowiałe.

Godny uwagi jest fakt, że skutecznym rozwiązaniem będzie prowizoryczne załatanie pokrycia z blachy różnego rodzaju taśmami uszczelniającymi znajdującymi się w asortymencie renomowanych producentów. Jest to pewnego rodzaju odroczenie znacznie większego remontu w późniejszym czasie. Można zdecydować się na pomalowanie lub wyczyszczenie dachu. Warto zaznaczyć, że z roku na rok coraz większa liczba osób stawia na wzmocnienie więźby bez demontażu pokrycia. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to znacznie trudniejsze zadanie, niż mogłoby się wydawać. 

Back To Top