Loading
BudowaPrace Wykończeniowe

Ścianka kolankowa – budowa z pustaków ceramicznych lub innych materiałów

Ściany kolankowe to ważny szczegół, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu lub przebudowie domu z poddaszem. W każdym domu z poddaszem użytkowym taką ścianę trzeba zbudować. Jaki materiał wybrać? Sprawdź, kiedy warto ją zwiększyć.

Czym jest ściana kolankowa?

Ściana kolankowa jest zewnętrzną ścianą poddasza, posadowioną na belkach stropowych nad ścianami dolnymi. Ściany kolankowe podtrzymują konstrukcję dachu, dlatego muszą być wystarczająco mocne, aby bezpiecznie przenosić obciążenia z dachu. W większości przypadków ściany kolankowe są wykonane z tego samego materiału, co ściany zewnętrzne domu. Jednak wytrzymałość ścian na zginanie jest niska. Aby móc przenosić siły z wydłużonych połaci dachowych, często trzeba je wzmacniać. Bez odpowiedniego wzmocnienia mogłyby się przewrócić po przeniesieniu dachu.

Jeśli chodzi o wysokość, to jaka powinna być ścianka kolankowa, zależy głównie od tego, czy poddasze jest dostępne, czy nie. W przypadku poddaszy nieużytkowych wystarczą ściany o wysokości od 50 cm do 70 cm. Z kolei na poddaszu zaleca się co najmniej 80-110 cm. To znacznie ułatwia aranżację przestrzeni i montaż okien pionowych, a nie tylko dachowych. Należy pamiętać, że o ilości miejsca na poddaszu decyduje nie tylko wysokość ścianki kolankowej. W dużej mierze zależy to również od konstrukcji dachu – jego rodzaju i kąta nachylenia.

Jaki materiał wybrać na ścianę kolankową?

Jeżeli ściana kolankowa jest wznoszona podczas budowy budynku, to zazwyczaj jest ona wykonana z tych samych materiałów co pozostałe ściany, tj. cegły, bloczki, pustaki. Beton zbrojony jest również czasami używany przy podwyższeniu ściany kolankowej, dzięki czemu można skrócić czas budowy. Jeśli dom jest szkieletowy, zwykle stosuje się drewniane ściany kolankowe. Od wewnątrz najłatwiej wykończyć płytą gipsowo-kartonową, czyli suchą zabudową. Należy pamiętać, że powinny one być wystarczająco odporne na obciążenia i wilgoć. Ten sposób wykończenia ścian kolankowych wymaga zastosowania profili – UD do ścian, V do spadków i CD do stropów.

Back To Top