Beton, jako materiał wykończeniowy jest obecnie najpopularniejszym wyborem wśród nowych budowli jak i generalnych remontów. Jest to materiał dekoracyjny do stosowania wewnętrznego jak i zewnętrznego. Najbardziej popularne są obecnie posadzki z wypolerowanego betonu, betonowe płytki ścienne czy blaty wykonane z betonu architektonicznego. Świeżo co położony betonu przyciąga wzrokiem, jest gładki, po prostu piękny. Jednak dość szybko pojawiają się na nim pęknięcie i zabarwienia, najlepiej taki beton odpowiednio zabezpieczyć, aby służył nam latami.
Rodzaje zabezpieczeń betonu
Beton jest materiałem stosunkowo chłonnym, jego powierzchnia jest porowata i przez to wszystko co płynne potrafi głęboko wniknąć w jego strukturę. Mogą to być zarówno zanieczyszczenia, odbarwienia, destrukcyjna woda, lub substancje konserwujące. Istnieją dwie grupy produktów do zabezpieczania betonu:
- Penetrujące, które posiadają zdolności „odpychające” wodę i substancje płynne,
- Powłokowe, tworzące powierzchnie zewnętrzną utrudniającą dostanie się brudu do wewnętrz betonu.
Impregnaty na bazie krzemianów dla nowych posadzek
W teorii impregnaty posiadające w swoimi składzie związki krzemianu litu, sodu czy też potasu, powinny głęboko wnikać w struktur betonu blokować pory tworzące zabezpieczonie przed odplamiającymi płynami. Tak jak wszystkie impregnaty najłatwiej nanosi się je za pomocą wałka lub pędzla.
Często wykonawcy betonowych podłóg stosują impregnaty jako warstwę wykończeniową, która ma za żądanie wzmocnić strukturę betonu. Jest to metoda długotrwała, proces schnięcia, wiązania impregnatu z betonem może trwać od kilku do kilkunastu tygodni.
Związki wolnego wodorotlenku wapnia które odpowiedzialne są za łącznie sie krzemianów z betonem wytwarzają się bardzo pozwoli wytwarzają się w betonie bardzo powoli. Można założyć, że potrzebne jest od 3 do 4 tygodni minimum, aby w najmniejszym stopniu korzystać z posadzki. Jak widać taki zabieg nie do końca sprawdza się w dzisiejszych czasach, nie przynosi pożądanych efektów i jest uważany za stratę pieniędzy.
Lakier do betonu lepszym rozwiązaniem dla naszego betonu
Do preparatów powłokowych zaliczymy między innymi lakiery. Tak jak impregnaty możemy je nakładać pędzlem, wałkiem lub pistoletem natryskowym. Ostatnia metoda jest zdecydowanie polecana, powoduje, że położona powłoka jest idealnie równa, bez zacieków
Idealna temperatura nakładania lakieru to temperatura z przedziału 15°C i 25°C na plusie. Lakier, w porównaniu z impregnatem schnie ekspresowo, jest suchy już po 2 godzinach, zaleca się jednak odczekać minimum dobę, aby móc po posadzce poruszać się, pełne właściwości możliwie są po około 7 dniach.