Należy mieć świadomość, że styropian o grafitowej barwie jest obecnie najcieplejszym styropianem przeznaczonym do izolacji ścian. Jak wiadomo, jego ciemny materiał może rodzić różnego rodzaju niebezpieczeństwa. W jaki sposób użytkownicy mogą ich uniknąć?
Jakie są najczęstsze błędy przy mocowaniu grafitowego styropianu?
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że styropian grafitowy przez swoją barwę w trakcie upalnych dni będzie nagrzewał się znacznie bardziej od białego. Wspomniany fakt potwierdzają zdjęcia, które zostały wykonane kamerą termowizyjną. Warto zaznaczyć, że grafitowy dodatek będzie w najprostszym możliwym ujęciu gwarantował zdecydowanie lepszą izolacyjność. Może jednak przyczynić się do tego, że ulegnie zdeformowaniu przez działanie stosunkowo wysokiej temperatury.
Rekomendowane jest zatem prowadzenie prac ociepleniowych w chłodniejsze dni. Nie wszyscy wiedzą, że proces wytapiania powierzchni styropianu grafitowego rozpoczyna się w temperaturze 80-85 stopni Celsjusza. Słońce może do tego poziomu rozgrzać płyty grafitowe. Prowadzi to do poważnych konsekwencji. Świetnym przykładem może być odrywanie się przyklejonych płyt od podłoża. Wykonawcy przeważnie, gdy widzą, że zaczyna się dziać coś złego, podejmują decyzję o przejściu do następnych etapów prac. Wychodzą za założenia, że dobrym rozwiązaniem będzie ukrycie uszkodzeń pod warstwą zaprawy podkładowej oraz tynku.
Jak prawidłowo przykleić styropian grafitowy?
Rekomendowane jest w pierwszej kolejności zadbanie o to, by na rusztowaniach znajdowały się siatko ochronne, które będą zabezpieczały zarówno przed wiatrem, jak i słońcem. Można mieć dzięki temu pewność, że promienie słoneczne w żaden sposób nie wpłyną na deformacje styropianu grafitowego. Należy jednak pamiętać, aby pomiędzy pasami nie znajdowały się żadne przerwy. Istotnie znaczenie będzie miało także dobranie właściwego kleju do styropianu. Ważną rolę odegra również sposób mocowania płyt. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że klej jest składnikiem określonego systemu ociepleń.
Musi zostać znaleziony system odpowiednio dostosowany do grafitowej termoizolacji. Zalecane jest również dokładne skontrolowanie sposobu nanoszenia kleju. Zdecydowanie najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie rozprowadzenie go po całej powierzchni płyty. Wykonawcy decydują się również na naniesienie kliku placków w części centralnej i wykonanie obramowania po obwodzie stosunkowo blisko krawędzi płyty. Placki mogą jednak okazać się niewystarczające. Gdy klej będzie już właściwie związany, zalecane jest przeszlifowanie powierzchniowo styropianu grafitowego. Dzięki temu można zniwelować ewentualne nierówności.
Jak wykonać kołkowanie styropianu grafitowego?
Należy mieć świadomość, że kołkowanie nie zabezpieczy w żaden sposób szarego styropianu przed przegrzewaniem czy jego konsekwencjami. Zagrożenie awarią może wystąpić od momentu przyklejenia płyt do wykonania warstwy zbrojonej. Rekomendowane jest przeprowadzenie wspomnianego kołkowania przynajmniej po trzech dniach od przymocowania płyt.