Loading
BudowaPrace Wykończeniowe

Czym najlepiej wyciszyć podłogę: pianka pod panele, tektura falista czy korek?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że panele podłogowe mają ogromną liczbę zalet. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że z roku na rok coraz większa liczba osób decyduje się na położenie ich w swoim domu lub mieszkaniu. Nie wszyscy jednak wiedzą w jaki sposób możliwe jest wyciszenie podłogi z paneli. 

Czym najlepiej wyciszyć panele?

Należy mieć świadomość, że największą popularnością cieszy się wykorzystanie pianki pod panele. Wspomniany produkt jest stosunkowo tani, ale mało skuteczny. Osoby, które są zainteresowane tym, aby panele nie stukały, powinny postawić na inne materiały. Świetnymi przykładami mogą być korek, tektura falista czy płyty ekologiczne. 

Tektura falista

Tektura falista jest najtańszą opcją. W zdecydowanej większości przypadków oferowana jest w rolkach o szerokości 1 metra. Godny uwagi jest jednak fakt, że produkt słabo izoluje. Ponadto ze względu na stosunkowo małą grubość tektura będzie wymagała równego podłoża. Atutem tego rozwiązania będzie przewodzenie ciepła. Oznacza to tym samym, że doskonale zda egzamin na ogrzewaniu podłogowym. 

Pianka pod panele

Kolejną opcją jest pianka polietylenowa pod panele. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że produkt wykazuje się słabą efektywnością, jako izolacja akustyczna. Pianka jest nie tylko cienka (przeważnie jej grubość oscyluje od 2 do 3 mm). Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że po pewnym czasie ulegnie zniszczeniu z powodu pracy podłogi i naprężeń. Należy zaznaczyć, że wspomniana pianka pod panele podłogowe będzie słabo tłumić dźwięki, a także przewodzić ciepło. Nie można jednak zapomnieć, że jest to rozwiązanie zarówno tanie, jak i łatwe w zastosowaniu. 

Płyty ekologiczne pod panele 

Warto wiedzieć, że płyty ekologiczne cechują się znacznie lepszymi parametrami jeżeli chodzi o izolację akustyczną. Można zaopatrzyć się w produkty w paczkach. W zdecydowanej większości przypadków mają brązowy lub zielony kolor, a także grubość oscylującą od 5 do 7 mm. Ponadto doskonale niwelują ewentualne nierówności podłoża. Należy mieć świadomość, że są one produkowane z rozdrobnionego, a także sprasowanego drewna. Można zatem spodziewać się, że będą tworzyły świetną izolację akustyczna i termiczną. Godny uwagi jest jednak fakt, że w trakcie układania płyty mogą się pylić i kruszyć. Oczywiście wspomniany fakt nie jest korzystny dla alergików. Rozwiązanie jest w stanie zmniejszyć poziom hałasu od 18 do 20 dB. 

Korek pod panele

Korek doskonale będzie tłumił stukanie paneli podłogowych. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest stosunkowo cienki. Produkt powinien być zatem układany na równych podłożach. Należy zaznaczyć, że stosunkowo słabo będzie niwelował ich nierówności. Korki są naturalne i drogie. Można w ten sposób zmniejszyć poziom hałasu o około 20 dB. 

Back To Top