Jak wiadomo, duże gresowe płyty doskonale się prezentuję, jednak ich układanie jest zdecydowanie trudniejsze w porównaniu do przyklejania mniejszych płytek. obecnie za płyty wielkoformatowe uznawane są płyty o wymiarach przynajmniej 120 x 240 cm. Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że określa się je mianem płyt XXL.
Jak powinno zostać przygotowane podłoże pod duże płytki gresowe?
Najważniejsze w w montażu płyt gresowych wielkoformatowych jest właściwe przygotowanie, a także odpowiednia ocena podłoża. Warto wiedzieć, że przeważnie na ścianie można spotkać tynk cementowo-wapienny, podłoże gipsowe, podłoża drewniane czy płyty g-k. Należy mieć świadomość, że każde z nich będzie wymagało zupełnie innego przygotowania.
Klej powinien być dobrani zarówno do formatu, jak i podłoża, na którym mają zostać ułożone płyty. Godny uwagi jest fakt, że do płytek gresowych wielkoformatowych zalecane jest stosowanie klejów bez ograniczeń wymiarowych. Najtrudniejszym podłożem jest podłoga. Nie można pod żadnym pozorem układać płyt na podłożu, które nie spełnia określonych parametrów.
Jakie narzędzia można wykorzystać do montażu płyt gresowych XXL?
Warto wiedzieć, że obróbka materiału o bardzo dużej wartości może być stresująca dla wykonawców. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystywanie tylko sprawdzonego sprzętu najwyższej możliwej jakości. Doskonałym przykładem może być tarcza do szlifowania. Podobnie przedstawia się sytuacja z kółkami tnącymi do przecinarek. Można zaopatrzyć się w nie za 40 złotych. Rekomendowane jest korzystanie z nowych przy każdej kolejnej realizacji.
Godny uwagi jest fakt, że koronki z nasypem diamentowym świetnie sprawdzają się do wykonywania otworów w płytach gresowych. Należy pamiętać, aby były w dobrym stanie. Z kolei do przenoszenia płyt gresowych stosowane są pojedyncze przyssawki lub ramy składające się z profili aluminiowych, a także zamontowanych do nich przyssawek. Istotne znaczenie odgrywa stół przeznaczony do obróbki płyt gresowych. Warto postawić na stół z płyty OSB czy profesjonalny stół glazurniczy.
Jakie błędy popełniane są w trakcie montażu płyt gresowych wielkoformatowych?
Jak zostało już wspomniane wcześniej najczęściej popełnianym błędem jest nieodpowiednie przygotowanie podłoża. Nie można zapomnieć o niewłaściwie zaprojektowanych i wykonanych dylatacjach. Wymuszają one bowiem zmianę podziału płytek. Nikogo nie powinien dziwić fakt, że takie rozwiązanie nie zawsze uzyska akceptację inwestorów. Błędem jest także zły wybór klejów i gruntów. Rekomendowana jest kombinowana metoda klejenia. W najprostszym możliwym ujęciu zaprawa powinna być nakładana zarówno na podłoże, jak i spód płyt.