Elewacją na naszym budynku możemy np. optycznie powiększyć bryłę domu, wtopić się w otoczenie albo dokładnie na odwrót czyli wyróżnić się spośród wszystkich dookoła budynków. Jaki kolor elewacji wybrać, aby osiągnąć zamierzony efekt. Który odcień będzie sprzyjać relaksowi lub nada naszemu budynkowi unikalnego charakteru? Poniżej charakterystyka najpopularniejszych kolorów oraz ich powiązania z charakterem domowników.
Biały modnym i uniwersalnym kolorem
Biały to nie tylko jeden kolor. Wśród fasad budynków istnieje spora palera barw w której biel jest tematem przewodnim. Odcieni bieli jest całkiem dużo, sa to między innymi:
- Biel mleka,
- Biel mąki,
- Kolor skorupki jajek,
- Kolor śmietany,
- Czy kolor czosnku.
Większość z nich jest zalecana dla radiestetów. Odcienie te kojarzymy z spokojem, równowagą, częściej oznaczają radość, porządek i tolerancję. Zdarza się jednak, że biel odbierana jest jako chlodny kolor, taki bezosobowy, nie pasujący. W polskiej architekturze biel gości od wieków, częściej była przypisana bogatszej części społeczeństwa, która bieliła swoje dworki i pałacyki. W nowoczesnej architekturze biel jest wybierana gdyż łatwo ją zgrać z innymi kolorami, pasuje do elementów drewnianych jak i jaskrawych dodatków.
Nudne, ale zarazem modnej odcienie szarości
Szarość i jej odcinie powszechnie występują w przyrodzie. Mgła, zachmurzone niebo, pióra ptaków czy skały to wszystko odcienie szarości, które możemy spotkać każdego dnia na każdym kroku. Kolor szary wraz z odcieniami stanowi doskonałą bazę dla kolorów zieleni i większości kolorów kwiatów. Z punktu widzenia zwyklego Kowalskiego szarość oznacza smutek, nudę, powszechną przeciętność. Szarość jest za rzadko wybierana, dlatego, ze kojarzy sie z brudną bielą, zakurzoną ścianą. A dobrze dopasowana do elementów drewnianych fasady stworzy nam nietuzinkowe rozwiązanie, które przykuje wzrok mijających dom osób
Brąz i beż na naszej ścianie
Kolor brązowy z beżowym wraz z odcieniami towarzyszą w naszej szerokości geograficznej dosłownie wszędzie. Są to liście na jesień, suche trawy, ziemia, czekolada, kawa, gałązki i kora z drzew. To typowi przedstawiciele tych kolorów. W kulturze wielu europejskich krajów są symbolem ciepła, solidarność i zaufania. Naturalny koloryt drewna tworzy przyjazná okolice, zgodną zarówno z tradycją jak i naturą. Architekci uwielbiają odcienie beżu i drewno jako dodatki, fragmenty elewacji. Jest to układ w stronę bardziej swojskich klimatów i próby stworzenia naturalnej fasady ocieplając całość