Loading
BudowaPrace Wykończeniowe

System poziomowania płytek – jak ułożyć równą okładzinę z płytek?

Można zaobserwować, że system poziomowania płytek z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Umożliwia bowiem wyrównać płaszczyznę, która jest tworzona przez przyklejane elementy. Na jaki system poziomowania warto się zdecydować?

Działanie systemu poziomowania płytek

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że systemy poziomowania płytek działają na zbliżonej zasadzie. Oczywiście będą różniły się między sobą sposobem osiągnięcia płaszczyzny czy kształtem poszczególnych elementów. W systemach znajdują się bowiem dwa elementy. Pierwszy powinien znajdować się pod płytkami, z kolei drugi jest nakładany na płytki. Należy mieć świadomość, że wymienione elementy są ze sobą sprzężone. Zadaniem użytkownika jest dokręcenie lub dociśnięcie dolnego w taki sposób, aby w trakcie wykonywania czynności powierzchnia sąsiednich płytek wyrównała się. 

Na czym dokładnie polega system poziomowania płytek wielokrotnego użytku lub jednorazowy?

Warto wiedzieć, że omawiane systemy poziomowania płytek mogą być wielokrotnego użytku. Świetnymi przykładami będą system poziomowania płytek chiński zaciskowy czy system poziomowania płytek chiński skręcany. Godny uwagi jest fakt, że w systemach poziomowania płytek typu klips i klin trzeba będzie dokupić dolne elementy, ponieważ są one jednorazowego użytku.

Gdzie można zaopatrzyć się w system poziomowania płytek?

Obecnie w systemy poziomowania płytek można bez większego problemu zaopatrzyć się w specjalistycznych i renomowanych marketach budowlanych, sklepach internetowych z akcesoriami budowlanymi czy sklepach dla glazurników. Należy zaznaczyć, że są one oferowane przez producentów w zestawach od 20 do nawet 800 sztuk. Z kolei ich cena oscyluje od 20 do ponad 200 złotych. 

System poziomowania płytek a ich grubość

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że producenci poszczególnych systemów umieszczają na opakowaniu informację o tym, do jakiej grubości płytek mogą być one stosowane. Ponadto osoby zainteresowane omawianym rozwiązaniem mogą zaopatrzyć się w systemy przeznaczone do systemów różnej grubości. Rekomendowane jest uważanie w trakcie układania płytek, gdyż może dojść do sytuacji, że klin będzie miał zbyt grubą podstawę. Wtedy należy podnieść płytkę, by wsunąć pod nią system. 

Czym wyróżnia się system poziomowania płytek wkręcany Rubi?

Warto wiedzieć, że ten system poziomowania płytek w najprostszym możliwym ujęciu będzie składał się z klipsów, które wystarczy wsunąć pod rząd płytek. Ponadto zamiast klinów do ich ściągnięcia na odpowiedni poziom stosowane są plastikowe kapturki. Zadaniem użytkownika będzie ich dokręcenie. Producent dołożył do kompletu także kleszcze zaciskowe. 

Back To Top