Warto wiedzieć, ze bardzo często osoby planujące odświeżyć ściany, zastanawiają się nad tapetami. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ jest to jedna z czynności, którą można bez większego problemu wykonać samodzielnie. Co zrobić, by nie popełnić niepotrzebnych błędów?
Wybór rodzaju tapety
Należy mieć świadomość, że tapety papierowe dostępne są obecnie w ogromnej liczbie wzorów, a także kolorów. Godny uwagi jest fakt, że zdecydowana większość z nich ma wytłoczoną strukturę na powierzchni. Jej zadaniem jest bowiem zamaskowanie ewentualnych niedoskonałości podłoża. Koniecznie trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że tego rodzaju tapety są niezmywalne. Ponadto trudnym zadaniem dla amatorów będzie ich ułożenie. W obróbce najprostsze są tapety flizelinowe. Posiadają bowiem dwie warstwy. Warto zaznaczyć, że użytkownik musi posmarować klejem tylko ściany. Z kolei tapeta po rozwinięciu z rolki od razu będzie się kleiła do podłoża. Problemem nie powinno być także usunięcie brył ze ściany. W przypadku kuchni i łazienki doskonale zda egzamin tapeta winylowa. Wykazuje się odpornością na wielokrotne zmywanie. Dodatkowo nie będzie przepuszczała pary wodnej. Złym rozwiązaniem będzie układanie tego rodzaju tapet w całym mieszkaniu. Z kolei tapety z włókna szklanego są trudne do ułożenia, ale bardzo proste w utrzymaniu.
Usunięcie starych farb i tapet
Jak wiadomo, podłoże pod tapetę musi być nie tylko czyste, ale również gładkie, mocne i suche. Rekomendowane jest zatem w pierwszej kolejności oczyszczenie jej z pozostałości starych tapet czy farb. Niezwykle przydatne mogą być szpachelka, a także specjalistyczny płyn.
Wyrównanie drobnych pęknięć i ubytków
Kolejnym etapem będzie wyrównanie drobnych pęknięć czy ubytków przy wykorzystaniu uniwersalnej, białej masy szpachlowej. W przypadku większych ubytków i pęknięć egzamin zda zaprawa wyrównująca. Następnie gładkie podłoże można umyć ciepłą wodą z mydłem malarskim czy detergentem.
Zagruntowanie powierzchni
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że zagruntowanie powierzchni klejem do tapet rozcieńczonym w wodzie lub emulsją gruntującą jest ostatnią czynnością, jaką powinno się wykonać przed rzeczywistym tapetowaniem. Nie można oczywiście zapomnieć o wcześniejszym odkręceniu kontaktów czy gniazdek.
Tapetowanie
Tradycyjna metoda polega na pokryciu tapet grubszą lub cieńszą warstwą kleju. W momencie, gdy cała powierzchnia będzie posmarowana, należy złożyć tapetę posmarowanymi stronami do środka oraz pozostawić na 5-10 minut. Tapetowanie musi odbywać się zgodnie z kierunkiem, który jest zaznaczony na rolce, wtedy nie będzie widać żadnych różnic w łączeniach. Rekomendowane jest zaczęcie od drzwi i okien. Pierwszy fragment wspomnianej tapety trzeba przyłożyć równo po linii narysowanej na ścianie. Istotne znaczenie będzie miało dociśnięcie tapety do powierzchni ściany za pomocą szczotki czy wałka w taki sposób, by między tapetą, a podłożem nie pozostawały pęcherze powietrza. Kolejne pasy powinny być przyklejane jeden obok drugiego. Należy pamiętać, aby krawędzie nie nachodziły na siebie, nie mogą występować między nimi odstępy. Oczywiście w trakcie tapetowania możliwa jest korekta ułożenia tapety, ale tylko w ciągu kilku minut od momentu położenia.