Loading
Prace Wykończeniowe

Układanie płytek wielkoformatowych – na co zwrócić uwagę?

Płytki wielkoformatowe są chętnie wykorzystywanym materiałem do wykończenia wnętrz, są one doskonałym elementem aranżacji nowoczesnej i minimalistycznej. Są często wzorowane naturalnymi materiałami takimi, jak np. kamień, mogą również przypominać industrialne surowce, beton albo metale. Aby ich montaż spełniał oczekiwane potrzeby, przed położeniem należy wziąć pod uwagę kilka czynników.

Odpowiednie planowanie

Duże formaty płytek prezentują się dobrze w całości, dlatego ich montaż powinien być staranie zaplanowany we wszystkich miejscach, gdzie mają się znaleźć. Warto zacząć od miejsca, które jest najbardziej widoczne po wejściu do pomieszczenia, może to być ściana widoczna po wejściu do mieszkania albo centralny fragment podłogi. Na takich powierzchniach należy układać całe kafle, ewentualne docinki powinny być wykonywane w miejscach mniej widocznych, np. na podłodze pod meblami lub innymi elementami wyposażenia. Miejsce docinania płytek znajdujących się na ścianie powinno znajdować się jak najbliżej podłogi.

Przygotowanie podłoża i odpowiedniej zaprawy klejowej

Powierzchnia pod płytki wielkoformatowe powinna być dokładnie oczyszczona ze wszystkich elementów zmniejszających przyczepność. Mniejsze wymiary płytek mogą zniwelować ewentualne nierówności, płytki wielkoformatowe wymagają idealnie równego podłoża, jeśli mają znaleźć się na podłodze, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wylewki samopoziomującej. Niezbędne jest zagruntowanie podłoża, zaprawa powinna być nakładana szpachlą z zębami o grubości około 5 mm zarówno na podłoże, jak i na płytki. Zaprawa klejąca powinna być układana w różnych kierunkach, tak aby nie powstało puste miejsce pod płytkami, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko ich pękania. Aby płytki były w stanie przenosić właściwie ciężar, trzeba zastosować zaprawę odkształcalną albo wysokoodkształcalną o grubości 1 cm. Warto także wykorzystać klej żelowy, który dobrze się rozprowadza i dokładnie wypełnia przestrzeń pod płytkami. Do ułożenia płytek wielkoformatowych przydaje się zastosowanie specjalnych uchwytów przyssawkowych.

Back To Top