Loading
Prace Wykończeniowe

Wybieramy listwy podłogowe. Listwy i cokoły przyścienne

Listwa przypodłogowa sprawia, że idealnie można zakryć styczność podłogi ze ścianą, co wygląda bardzo estetycznie. Nie widać bowiem szpar ani żadnych szczelin. Na rynku jest mnóstwo listew ale ich wybór nie można pozostawić przypadkowi. Dużą rolę w wyborze będzie odgrywał kolor i rodzaj podłogi. Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie listew podłogowych? Czy kolor ścian również ma znaczenie? 

Jak umiejętnie wybrać listwę podłogową?

Kiedyś w modowych trendach wnętrzarskich obowiązywała zasada, że listwy dobiera się do materiału podłogowego. Najnowsze zasady dekoracji domu odbiegają od tych zasad. Równie dobrze do drewnianej podłogi można stosować cokoły z płyty MDF w kolorze białym. W bardziej nowoczesnych wnętrzach stosuje się również metalowe listwy, które w swej surowości wyglądają bardzo okazale na tle białych ścian. Generalnie zasada jest taka, że to użytkownikowi wnętrza ma podobać się efekt końcowy, więc nie trzeba się zbytnio ograniczać w poszukiwaniu idealnych listew przyściennych.

Listwy podłogowe w wymagających warunkach

Ściany krzywoliniowe lub owalne pomieszczenia oczywiście mogą skutecznie zawiązywać możliwość wyboru. Należy w takim przypadku odstąpić od sztywnych listew i zastąpić je bardziej elastycznymi surowcami. Należy również pamiętać, że szczelina dylatacyjna jest głównym kryterium, pod którym należy wybierać wykończenia podłóg. Jeśli listwa jest zbyt wąska szczelina może zostać źle zasłonięta a to nie będzie się dobrze prezentowało. Nie należy również wybierać zbyt wysokiego wykończenia. Może to sprawić, że listwa będzie wystawała ponad próg i drzwi się nie zamkną.  Wybierając listwy podłogowe należy zwrócić uwagę do jakiego pomieszczenia będą wykorzystywane. Czy będzie to kuchnia czy też balkon? Listwy, które są wykonane z drewna w późniejszym czasie mogą zacząć zbierać w sobie wodę, co będzie powodowało ich puchnięcie a w późniejszym czasie konieczność wymiany. Przed zakupem warto spytać o radę fachowców, którzy pracują w specjalistycznych sklepach. Z całą pewnością pomogą dokonać wyboru.

Back To Top