Atak pleśni, zaczernienie silikonowej fugi wokół wanny czy przy umywalce albo zlewie jest dość częstym powodem ich wymiany. Sprawdź poradnik jak usunąć silkikon – fugę silikonową i w jaki sposób wykonać działania sprawnie oraz skutecznie.
Łazienka, kuchnia, pomieszczenie gospodarcze – wszędzie tam, gdzie ma się do czynienia z wilgocią, istniejące fugi silikonowe mogą zostać pokryte nalotem pleśni. Nie zawsze da się ją usunąć – może być konieczna wymiana spoiny. Zapleśniały silikon nie tylko szpeci, ale także stwarza niebezpieczeństwo dla zdrowia. Jak usunąć stary silikon i w jego miejsce rozprowadzić nowy? Działanie zajmuje około 4 godzin i daje spektakularne efekty.
Wymiana silikonu krok po kroku
Fugi z silikonu pojawiają się w łączeniach – na przykład narożnikach z płytek, między nimi a ścianą lub ceramiką, kabiną prysznicową. Mają zapobiec przeciekaniu. Zanim zdecydujesz się na wymianę, spróbuj wyczyścić silikon dostępnymi preparatami. Może być to mydło, płyn do naczyń lub szyb. Z silniejszych preparatów: środki odgrzybiające, ale zwykle nie udaje się usunąć grzyba ze spoin silikonowych. Wtedy należy podjąć kolejne kroki:
- Mechaniczne usunięcie silikonu. Można wcześniej zmiękczyć go specjalnym środkiem rozpuszczalnikiem.
- Oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni.
- Położenie nowej fugi, wygładzenie jej przed związaniem.
Najlepiej stosować silikony zawierające biocydy i fungicydy zabójcze dla pleśni, albo też postawić na uszczelniacze polimerowe.
Dlaczego silikon pokrywa się czarnym nalotem?
Silikon narażony jest na działanie wody, wilgoci. Problem z pleśnią może pojawiać się przy niewłaściwym działaniu wentylacji. Jeżeli fuga jest nierówno położona, niedbała także może zapleśnieć. Powinna mieć odpowiedni kształt, być wygładzona i nie sprzyjać zbieraniu się wody. Pleśń najczęściej wnika w strukturę silikonu, dlatego powoduje konieczność wymiany.
Jakie narzędzia do usuwania silikonu?
Do usunięcia silikonowych fug mogą przydać się specjalne preparaty oraz narzędzia. Należą do nich:
- rozpuszczalnik do silikonu, najczęściej w formie pasty,
- specjalny nóż do usuwania fugi,
- benzyna ekstrakcyjna do doczyszczenia powierzchni,
- taśma malarska pomocna przy ponownym silikonowaniu.
Silikon, najczęściej w formie tuby do pistoletu powinien być dobrany kolorystycznie do pozostałych fug w pomieszczeniu. Należy pamiętać, by wszelkie wygładzania czy poprawki wykonywać bezpośrednio po nałożeniu, zanim substancja zacznie wiązać. Wygładzanie powierzchni silikonu można wykonać za pomocą palca zamoczonego w wodzie z płynem do mycia naczyń.