Loading
Wyposażenie domu

Najgorsze błędy użytkowników klimatyzacji w domu

Klimatyzacja w domu jest niezwykle przydatna. Trzeba jednak pamiętać o najważniejszych zasadach korzystania z niej, tak aby posiadanie klimatyzacji nie odbiło się negatywnie na naszych zdrowiu i portfelu.  Wystrzegaj się kilku najgorszych błędów użytkowania klimatyzacji w domu. 

1. Złe umiejscowienie klimatyzatora. Zimny strumień powietrza nie powinien uderzać w twoją głowę, kark, czy twarz. Może odbić się to negatywnymi skutkami zdrowotnymi ! Czasem, w tym przypadku, bardzo pomocne okazuje się zamontowanie specjalnych przegród rozpraszających zimny strumień powietrza. 

2. Korzystanie z klimatyzacji przy otwartym oknie i drzwiach.  Klimatyzator pracujący przy otwartych oknach i drzwiach w pomieszczeniu, jest zmuszony do pracy z pełną mocą, ponieważ wciąż dąży do ochłodzenia pomieszczenia do ustawionej temperatury. 

3. Ustawienie zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniach. Pamiętaj, że optymalna temperatura w pomieszczeniach latem, powinna być około 5 oC niższa niż na zewnątrz. Niestety zbyt wysoka różnica temperatur skutkuje szokiem dla organizmu. Wychodząc nagle z pokoju o temperaturze 16oC na upał, sami narażamy się na problemy zdrowotne. 

4. Ignorowanie skroplin. Najlepszym sposobem jest odprowadzanie skroplin kanalizacją. Natomiast w przypadku domów – przy pomocy cienkiej rurki poprowadzonej elewacją. Nie chcemy, aby skropliny trafiały przechodniom na głowę, lub wprost do mieszkania sąsiadów. 

5. Brak serwisowania klimatyzatora. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest serwisowanie klimatyzatora dwa razy do roku, czyli przed i po sezonie letnim. Instalator skupi sie wówczas na ogólnym działaniu urzadzenia, w tym czystości kratek nawiewnych, ciśnieniu gazu, czy przepływie powietrza. 

6. Zakup klimatyzatora niskiej jakości. Często cena klimatyzatora ma odzwierciedlenie w jego jakości. Tańsze klimatyzatory bywają bardziej hałaśliwe oraz mniej oszczędne w eksploatacji. 

7. Zbyt częsta zmiana ustawień. Może doprowadzić to do zawieszenia się urządzenia i konieczności jego zresetowania.

8. Zły wybór miejsca montażu jednostki zewnętrznej. Cechą jednostki zewnętrznej jest generowanie hałasu. Pamiętaj więc, aby wybrać jej takie miejsce, aby hałas nie przeszkadzał sąsiadom. 

9. Zaniedbanie serwisowania. Urządzenie nieserwisowane może częściej się psuć. A nieczyszczone ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. 

Back To Top