Loading
Prace WykończenioweWystrój wnętrz

Czy zlew pod oknem to dobry pomysł?

Nowoczesne i modne wnętrza kuchni czy aneksu bardzo często obejmują zlewozmywak pod oknem. To wygodne, estetyczne rozwiązanie urozmaicające obowiązki domowe. Oto propozycje aranżacji kuchni ze zlewem pod oknem.

Zlew pełni wiele funkcji, nie służy jedynie do mycia naczyń. Powinien znajdować się nieopodal głównego roboczego blatu, zapewniać wygodny dostęp. Ważne także, aby przynajmniej z jednej strony miał przestrzeń na odstawianie naczyń lub akcesoriów.

Czy zlew przy oknie jest praktyczny?

Montaż zlewozmywaka pod oknem zapewnia dobre doświetlenie naturalnym światłem oraz widok podczas wykonywania czynności przy zlewie. Czas konieczny do zmywania, czyszczenia może minąć szybciej. Strefa zmywania jest optymalnie doświetlona.

Montaż zlewu pod oknem powinien być przewidziany już w momencie projektowania domu czy mieszkania. Brak odpowiednich działań może spowodować pewne trudności, na przykład z otwieraniem okna. Można ewentualnie zdecydować się na specjalne podokienne baterie. Ważne jest również, by dobrać pod okno parapet dobrze znoszący wilgoć.

Najlepiej podjąć decyzję o montażu zlewu pod oknem już na etapie projektowania lub budowy domu. Jeśli nie zrobisz tego odpowiednio wcześniej, otwieranie i zamykanie okna może być po prostu niewygodne. Rozwiązaniem są specjalne baterie podokienne, dzięki którym otwieranie okna będzie wygodne i komfortowe. Decydując się na montaż zlewozmywaka pod oknem, należy również wybrać parapet odporny na działanie wilgoci.

Jak prawidłowo zamontować zlewozmywak? Jaka wysokość montażu zlewu?

Wysokość montażowa dla zlewozmywaka najczęściej odpowiada wysokości blatu roboczego. Warto dobrać ją w miarę możliwości indywidualnie. Specjaliści zalecają, by górna część zlewu znajdowała się mniej-więcej pięć centymetrów niżej niż zgięte przedramię w pozycji stojącej.

Zlew w tradycyjnej kuchni jest jeden. Jednak nowoczesne, przestronne projekty często uwzględniają dwa zlewozmywaki, na wzór profesjonalnych kuchni. Jeden ma służyć do mycia, płukania produktów. Drugi przeznaczony jest do mycia naczyń. Zlew umieszczony pod oknem zapewni naturalne oświetlenie dla rzeczy, które przy nim robimy.

Jaki zlew pod okno wybrać?

Jeżeli zlew ma się znajdować przy prostej ścianie, wybiera się zwykle pomiędzy zlewem kwadratowym, prostokątnym lub okrągłym albo owalnym. Szafki narożne wymagają użycia dedykowanych zlewów, albo też trapezowych czy w kształcie „L”.

Istotny jest także dobór baterii, w zależności od wysokości okna i sposobu jego otwierania. Bateria nie powinna utrudniać obsługi okna, nie może ograniczać możliwości jego otwarcia.

Kiedy wielkość zlewu ma znaczenie?

O wielkości zlewu decyduje głównie dostępna przestrzeń oraz zakładana funkcjonalność. Zlew może mieć jedną lub więcej komór, ociekacz, komorę do odcedzania. Wymiary zlewu muszą odpowiadać wymiarom szafki. Duży zlew jest niezbędny w kuchniach użytkowanych przez kilka osób, w których brak jest zmywarki.

Back To Top
Strony www