W niezbyt dużych mieszkaniach warto wygospodarować dodatkową powierzchnię użytkową. Jest to możliwe w dawnych kamienicach, gdzie są wysoko umieszczone stropy. Tam w górnej części można wydzielić antresolę. Jest to rodzaj półpiętra niezamkniętego od strony pomieszczenia, w którym się znajduje. Można w nim urządzić sypialnię, stanowisko do pracy przy komputerze lub domową biblioteczkę. To praktyczne rozwiązanie znane jest od dawna.
Antresola w nowych projektach domów
Architekci chętnie korzystają ze sprawdzonych wzorców. Dlatego w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym coraz częściej pojawia się to atrakcyjne rozwiązanie przestrzenne. Warto zastosować je w domu, aby wprowadzić oryginalny element aranżacyjny.
Z dolnym pomieszczeniem łączą antresolę schody, które są niebanalnym akcentem wystroju wnętrza. Odgradzająca ją balustrada posłużyć może do rozmieszczenia tam doniczek z pnącymi roślinami. Całość jest spójną kompozycją nadającą pomieszczeniu nowoczesny charakter.
Ciekawe efekty przestrzenne we wnętrzu
Antresola dzieli przestrzeń poprzez przesłonięcie jej fragmentu balustradą. Uzyskuje się miejsce zapewniające większy stopień prywatności. Jednocześnie taka otwarta galeria sprzyja integracji domowników. Do pewnego stopnia są w zasięgu swojego wzroku, mogą też komunikować się głosowo.
Antresola w salonie stwarza mieszkańcom i gościom perspektywę widokową z góry. A dla osób siedzących w salonie widoczne są fragmenty górnej kondygnacji. To efekt przenikania się tego co znajduje się na górze z tym co na dole. Dla takich unikatowych efektów warto zdecydować się na zainstalowanie antresoli.
Wykorzystanie kubatury budynku
Pomieszczenie nie musi być zbyt przestronne. Do urządzenia antresoli wystarczy aby salon był wysoki. Dzięki stworzeniu drugiej kondygnacji można wykorzystać miejsce na galerii oraz pod nią. Przez to zyskuje się dodatkową przestrzeń życiową. Jeśli na antresoli ustawi się łóżko, nie trzeba przeznaczać innego pomieszczenia na sypialnię. Przez takie zagospodarowanie dostępnej przestrzeni nawet budynek o małej kubaturze może być urządzony funkcjonalnie.
Zapewnienie odpowiednich warunków termicznych
W domu jednorodzinnym z antresolą należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Chodzi o to, aby temperatura na dole i na górze była wyrównana. Ciepłe powietrze zawsze unosi się do góry. Zatem jako źródło ciepła najlepiej sprawdza się ogrzewanie podłogowe. Znajduje się ono najniżej i na dużej powierzchni. Najpierw ogrzewa salon a potem antresolę. Tym sposobem wszyscy użytkownicy mieszkania mają jednakowy komfort termiczny.